top of page
Bina ve Tesis Yönetimi Ne Değildir?

Bina ve Tesis Yönetimi diye Google da arama yaptığınızda güvenlik firmalarından temizlik firmalarına ve hatta bu alanda yazılım yapan firmaların dahi sayfaları önünüze dökülür de içeriği nedir diye öğrenmek istediğinizde akademik olmasa bile az biraz da olsa ciddiyeti olacak bir yazıya rastlamak pek mümkün değil ne yazık ki… Neden diyecek olursanız benim de pek bir fikrim yok. Sanırım araştırma yapmak için çok cazip bir alan değil. Faaliyet gösteren firma yöneticileri ise onlara para kazandırmayacaksa eğer tabi ki de böyle bir çalışma içerisine girmeyecektir değil mi???

 

Temizlik işi yapan kadınların bir erkeğin örgütlemesi ile bir araya gelip çalıştıkları temizlik firmaları ya da daha önce polislik görevini yürütürken emekli olduktan sonra güvenlik firmasında çalışıp işi öğrenip başka bir güvenlik firmasına ortak olmalarıyla olacak iş değil bu. Öncelikle bu işin bu kadar basit olmadığının kavranması gerek. Ama bizde bu iş nasıl derseniz; orta gelirli bir sitede ve hane sayısı 200 civarındaysa öncelikle toplantıda profesyonel bir güvenlik firması ile anlaşma kararı verilir. Firma işe başlayınca bekçilik sisteminden çok farklı olduğu, çocukların bahçede güvenle oynadığı fark edilir ve firmaya denir ki “senin elemanın varsa bize 2 tane de temizlik için birini yolla”. Bizim XYZ Güvenlik firması kelle başı para kazandığından bu işi başka birine paslamak yerine hemen kendisi eleman bulur ve işe başlatır. Kimyasal eğitimi vs hak getire… Yeni dönem sözleşme yenileneceğinde XYZ Güvenlik müşterisi olan site yönetimine der ki; aidat toplama ile de siz uğraşmayın biz bir de site yöneticisi koyalım buraya, ya emekli muhasebeci olur ya da teknik işlerden de anlayan biri 2 işi bir arada yürütür. Ekstra size maliyeti +3000 TL olacak onu da / 200 daireye = 15 TL canım ne ki der ve işi kapar. Baktı ki bu işler böyle de yürüyor hadi yürü be koçum der 1-2 satış personeli işe alır ve başka sitelere de kendilerini ucuz fiyatla pazarlamaya başlar. Sitenin dışardan görünümü ne kadar şık olursa olsun herkes en az aidatı ödemek istediklerinden işi kapmaları çok zor olmaz.

 

Diğer yanda ise bu alanda profesyonel olarak faaliyet gösteren firmalar vardır. Elemanlar titizlikle seçilir. Kılık kıyafet için özel tasarım yapılır, işe başlamadan önce eğitimleri tamamlanır, her bir hizmet kolu için başlarında şefleri olur, bu da yetmez merkezden bir de proje görevlisi atanır. Bu proje görevlisi arkadaş her gün hizmet verilen site veya iş merkezlerini dolaşır, ani baskınlarla denetim yapar, hem müşterilerin yani site sakinlerinin hem de çalışanların sorunlarına kulak vererek çözüm üretmeye çalışır. AB standartlarına uyumlu kimyasalların kullanılması çok önemlidir. Personelin yemekleri catering firmasından söylenir. Bunu daha da derinleştirmek mümkün projelere ve bütçeye göre. Ancak böyle titizlikle çalışacak bir firmanın maliyeti siz de hak verirsiniz ki bizim XYZ Güvenlik firmasına göre daha yüksek rakamlarda olacaktır.

Şimdi kendinizi bir sitenin yönetim kurulunda düşünün. Yönetim hizmetlerini taşore etmek için toplandınız, bu süreçte yukarıdaki örneklerin de dahil olduğu pek çok firmadan teklifler alındı. Sizce sonuç ne olacak?

bottom of page