top of page
Konut Fiyatlarındaki Artışlar

Gayrimenkul alım-satımında dikkat edilen ve evin gerçek değerini belirleyen nokta normal şartlarda, bir evin 10 yıllık kira bedeline denk gelmektedir. İnşaat sektöründe yaşanan son yıllardaki gelişmeler, ki bu gelişmeler daha çok firma sahiplerinin lehine olmuştur, eğer ev kendini 15 yılda amorte edebiliyorsa şanslı sayılıyorsunuz. Gayrimenkul fiyatlarının en yüksek olduğu il olarak İstanbul'dan örnek verecek olursak, anadolu yakasının merkezi Kadıköy olarak kabul edilmektedir ve bu semte yakın çevrelerde ev fiyatları yüksekken uzaklaştıkça düşmekteydi.

 

Ancak günümüzde bu durum değişti ve semt fark etmeksizin her yerde lüks siteler, apartmanlar yapılmakta ve fiyatlar genel olarak yükselmektedir. Örneğin Sultanbeyli'de bir lüks sitede 3+1, 140metrekare bir evin satış fiyatı 550.000-600.000TL aralığında iken evin aylık kira bedeli 1.700-1.800TL arasındadır. Yani bu ev kendini yaklaşık 30 yılda anca amorte etmektedir. Belki de ömrümüz bu evin kredisini ödemekle geçecektir ve tam kendini kurtardı derken 30 yıllık bir daireyi satmak istediğinizde aldığınız fiyatın %50 daha düşük değerinden el değiştirecektir. Ve tabi kredi kullandıysanız bir de buna ödenecek faizi buraya hiç yazmadık bile...

 

Tüketicilerin daha dikkatli ve özenli davranmasını diliyoruz. Çünkü inşaat firmaları durmayacak ve talep geldikçe bu rakamlar daha da yükselmeye devam edecek. 

 

 

bottom of page